REKOMENDACJE

„Tak, jestem wzruszona. Te rozmowy są potwierdzeniem tego, o czym mówię przez całe moje zawodowe życie. Jednak trzeba mieć dużą świadomość i odwagę, aby w ten sposób oddać dzieciom głos. Trzeba też potrafić to zrobić. Z szacunkiem i miłością. Kasia Stoparczyk doskonale to potrafi. Nie ucieka i nie udaje. Staje w prawdzie naprzeciw młodego rozmówcy i uważnie go słucha. I wtedy pomiędzy nimi dzieją się rzeczy piękne i ważne. Tak potrzebne dzisiaj temu oszalałemu światu. Jestem zachwycona tym, że w końcu świat usłyszy mocny i prawdziwy głos dziecka w tym unikatowym i wartościowym projekcie. Bo tutaj dzieją się rzeczy wielkie. Dzieci są mądre i potrafią tak wiele nas nauczyć. To od nas, dorosłych, zależy czy damy sobie szansę na to, aby najpierw ich posłuchać a potem po prostu stać się lepszym człowiekiem”

Mirosława Kątna / psycholog kliniczny, Kawaler Orderu Uśmiechu, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka.

"Głos dzieci jest tu bardzo autentyczny, poruszający, wręcz krzyczący do świata dorosłych. Zatrzymajcie się!! Zauważcie nas!! Wreszcie potraktujcie nas poważnie. I nie mówcie do nas, a z nami rozmawiajcie. Projekt "Dajcie nam głos!! Kasia Stoparczyk i dzieci" nawiązuje do najlepszych doświadczeń Janusza Korczaka, który mówił wprost: "Nie ma dzieci - są ludzie". I właśnie w tym studiu, w XXI wieku, Katarzyna Stoparczyk uważnie patrzy w oczy dziecku i dobrze wie, że ma przed sobą człowieka mądrego, odważnego, którego należy wysłuchać i od którego tak wiele można się nauczyć. W tym projekcie dziecko traktowane jest podmiotowo. Współtworzy rzeczywistość pod czujnym okiem kogoś, kto od lat zauważa i docenia jego fenomen. I dlatego tak wytrwale pokazuje światu tę wielką mądrość dziecka."

dr Marek Michalak / pedagog, działacz społeczny, Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018), przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka